Переклади

Зміст

Короткий посібник Briar

Що таке Briar?

Briar — це застосунок для листування активісток, журналістів і загалом усіх, кому треба безпечний, простий і надійний засіб зв’язку.

На відміну від звичних застосунків для листування, Briar не залежить від центрального сервера, а синхронізує повідомлення прямо між користувацькими пристроями.

У разі втрати інтернету, Briar може синхронізуватись через Bluetooth чи Wi-Fi, підтримуючи обмін даними в кризових ситуаціях. Поки інтернет є, Briar може синхронізуватись через мережу Tor, захищаючи людей та їхні відносини від стеження.

Створити обліковий запис

При першому відкритті Briar запропонує вам створити обліковий запис. Ваш обліковий запис безпечно зберігатиметься на вашому пристрої, захищений паролем.

Обачно підбирайте псевдонім, бо потім його не можна буде змінити. Можете обрати такий же псевдонім, як у когось іншого, — як і в реальному житті.

Оберіть пароль, який складно вгадати й легко запам’ятати. Якщо забудете пароль, то назовсім втратите доступ до облікового запису.

За потреби негайно видалити обліковий запис, просто видаліть застосунок Briar.

Налаштування батареї

Після вибору псевдоніма й пароля, Briar запитає дозвіл на вимкнення оптимізації енергоспоживання, щоб працювати в фоновому режимі. Це необхідно, бо жоден сервер не отримує повідомлень за вас, поки Briar у фоновому режимі: Briar має отримувати ці повідомлення сам.

На пристрої Huawei чи Xiaomi, Briar попросить виконати додаткові кроки для отримання дозволу на фоновий режим. Будь ласка, ретельно дотримуйтесь інструкцій.

Додати контакт

Після створення облікового запису ви побачите порожній перелік контактів. Щоб додати контакт, натисніть значок «плюс» (+). Є два варіанти, залежно від того, чи поруч особа, котру бажаєте додати.

Якщо потрібна особа поруч, оберіть «Додати контакт поблизу». Якщо потрібна особа не поруч і ви маєте інтернет-доступ, оберіть «Додати контакт віддалено».

Додати контакт поблизу

Коли оберете «Додати контакт поблизу», Briar запитає дозвіл використати камеру, щоб просканувати QR-код контакту. Briar також запитає дозвіл дізнатися місцеперебування, щоб з’єднатися з контактом через Bluetooth. Briar не зберігає, не поширює й не вивантажує вашого місцеперебування, але потребує цього доступу для знаходження Bluetooth-пристроїв поруч. Нарешті, Briar запитає дозвіл увімкнути Bluetooth і зробити пристрій тимчасово видимим Bluetooth-пристроям поруч.

Отримавши всі ці дозволи, Briar покаже QR-код і видошукач камери. Проскануйте QR-код контакту — й дайте контакту просканувати ваш. За приблизно 30 секунд ваші пристрої мають з’єднатись, а контакт має з’явитись у вашому переліку контактів.

Якщо пристроям не вдається з’єднатись, вам обом слід повернутися до переліку контактів і почати процес наново.

Додати контакт віддалено

Коли оберете «Додати контакт віддалено», Briar покаже посилання, яке вам слід надіслати особі, котру бажаєте додати. Посилання можна надіслати через інший застосунок, як-от Signal. Ваш контакт також має надіслати вам своє посилання. Вставте їхнє посилання й оберіть їм псевдонім. Якщо ви й контакт одночасно відкрили Briar і маєте інтернет-доступ, то контакт має з’явитись у вашому переліку контактів за кілька хвилин.

Надіслати повідомлення

Додавши контакт, торкніть їхнє ім’я в переліку контактів, щоб надіслати перше повідомлення. Круг поруч із іменем стане зеленим, коли Briar з’єднається з ними через інтернет, Wi-Fi чи Bluetooth.

Поділитися своїми контактами

Використовуйте функцію представлення контактів навзаєм, щоб їм не доводилося зустрічатись особисто для встановлення зв’язку.

Написати допис у блозі

Використовуйте функцію блогів, щоб писати дописи для показу одразу всім контактам. Поширюйте дописи інших, щоб усі ваші контакти також їх бачили.

Пам’ятайте, дописи в блозі неможливо видалити після надсилання.

Створити форум

Використовуйте функцію форумів, щоб створювати групові обговорення й запрошувати контактів долучитися. Будь-хто в форумі може також запросити своїх контактів.

Спілкуватися без мережі

Радіус дії Bluetooth і Wi-Fi — біля 10 метрів, залежно від перешкод. Звісно, цього замало для спілкування в межах міста чи навіть великої будівлі. Тож отримавши повідомлення від контакту поруч, Briar зберігає його й може згодом передати іншим контактам, коли вони потраплять у радіус дії сигналу (наприклад, коли ви перейдете з одного місця в інше).

Зауважте, Briar синхронізує повідомлення лише з вашими контактами, не з незнайомими вам у Briar людьми поруч. До того ж, синхронізуються лише ті повідомлення, які ви обрали для поширення тому чи іншому контакту. Наприклад, якщо ви запросите контакти А та Б долучитися до форуму й вони погодяться, то повідомлення в цьому форумі синхронізуються з А чи Б, щойно хтось із них потрапить до радіусу дії сигналу. Тобто ви можете отримати форумне повідомлення від А в одному місці, поїхати в інше, й там Б отримає ці повідомлення.

Але особисті повідомлення працюють інакше: вони синхронізуються лише прямо між адресантом і адресатом.

З’єднуватися з контактами без мережі

Зустрівши когось зі своїх контактів Briar, натисніть «З’єднатися через Bluetooth» у меню екрану розмови, щоб встановити Bluetooth-з’єднання між вашими пристроями. Надалі ваші пристрої з’єднуватимуться автоматично. Це займатиме хвилину-дві після того, як контакт опинятиметься в межах вашого сигналу. Якщо не маєте змоги чекати, натисніть «З’єднатися через Bluetooth» іще раз, щоб з’єднатися негайно.

Якщо кілька людей у радіусі дії Wi-Fi бажають спілкуватися, може бути корисно створити точку доступу Wi-Fi на телефоні когось одного. Навіть якщо точка не матиме інтернет-доступу, Briar зможе зв’язатися через неї з контактами, що з’єднані з цією ж точкою доступу.

Якщо надто ризиковано переносити телефон (наприклад, через контрольно-пропускні пункти), можете синхронізувати зашифровані повідомлення через USB-флешку чи SD-карту, щоб переносити їх менш помітно.

Спілкуватися без мережі через форум

Форум — хороший спосіб забезпечити групі людей зв’язок без інтернет-доступу. Щоб повідомлення форуму точно синхронізувались між усіма в форумі, представте всіх присутніх навзаєм, щоб вони стали контактами; далі кожному слід окремо запросити всіх інших до форуму й прийняти запрошення, навіть якщо вони вже в форумі. Тоді коли будь-які двоє учасниць чи учасників потраплять у радіус дії Bluetooth чи Wi-Fi, отримані ними повідомлення форуму буде синхронізовано.

Поділитися застосунком

Якщо комусь у вашій групі треба встановити Briar без інтернет-доступу, можете поділитися з ними застосунком, обравши «Поширити застосунок офлайн» у головному меню Briar. Це створює точку доступу Wi-Fi без інтернет-доступу, через яку вони можуть завантажити застосунок із вашого пристрою.

Заощадити батарею й трафік

Briar активно витрачає батарею й трафік на з’єднання з контактами через інтернет. Тож коли ви в дорозі, ще й з обмеженим мобільним тарифом, подумайте: Briar потрібен вам і для онлайн-, і для офлайн-спілкування — чи краще спілкуватися в мережі чимось на кшталт Signal, а поза мережею користуватись Briar. Можете погодити час доби, коли ви з контактами будете онлайн у Briar, і вимикати йому доступ до мережі решту часу.

Дозвольте чи забороніть Briar використовувати інтернет, обравши в головному меню Briar «Налаштування», а тоді «З’єднання». Також є варіанти інтернет-з’єднання лише при заряджанні або лише при з’єднанні через Wi-Fi, щоб заощаджувати батарею й трафік.

Надіслати відгук

Чи корисний цей посібник? Чи варто нам щось додати, вилучити або прояснити? Чи спрацював застосунок так, як ви очікували?

Будь ласка, надішліть анонімний відгук, обравши «Надіслати відгук» у головному меню Briar. Якщо не маєте інтернет-доступу, ваш відгук буде збережено й надіслано наступного разу, коли ви матимете доступ.

Також можете надсилати зворотний зв’язок contact@briarproject.org.