ترجمه‌ها

فهرست مطالب

راهنمای شروع سریع Briar

Briar چیست؟

Briar پیام رسانی برای فعالان، روزنامه‌نگاران و هر کس دیگریست که به یک راه امن، آسان و قوی برای برقراری ارتباط نیاز دارد.

برخلاف برنامه‌های پیام‌رسان سنتی، Briar به سرور مرکزی متکی نیست - پیام‌ها به طور مستقیم بین دستگاه‌های کاربران همگام‌سازی می‌شوند.

در صورت قطعی اینترنت، Briar می‌تواند از طریق بلوتوث یا Wi-Fi همگام‌سازی شود و جریان اطلاعات را در شرایط بحرانی حفظ کند. اگر اینترنت قطع شود، Briar می‌تواند از طریق شبکه Tor همگام شده و از کاربران و ارتباطات آن‌ها در مقابل نظارت محافظت کند.

ایجاد یک حساب کاربری

هنگامی که برای اولین بار برنامه Briar را برای باز می‌کنید، از شما خواسته می‌شود که یک حساب کاربری ایجاد کنید. حساب شما به طور ایمن در دستگاه شما ذخیره می‌شود و با رمز عبور شما رمزگذاری شده است.

نام مستعار خود را با دقت انتخاب کنید زیرا بعدا نمی‌توانید آن را تغییر دهید. مانند زندگی واقعی می‌توانید نام مستعاری مشابه دیگران انتخاب کنید.

رمز عبوری را انتخاب کنید که حدس زدن آن سخت باشد اما به خاطر سپردن آن آسان. اگر رمز عبور خود را فراموش کردید، راهی برای دسترسی مجدد به حساب خود وجود ندارد.

اگر می‌خواهید حساب خود را با عجله حذف کنید، کافیست برنامه Briar را حذف کنید.

تنظیمات باتری

پس از انتخاب نام مستعار و رمز عبور، Briar از شما اجازه می‌خواهد تا بهینه‌سازی باتری را غیرفعال کند تا بتواند در پس‌زمینه اجرا شود. انجام این کار ضروری است زیرا زمانی که Briar در پس‌زمینه است، هیچ سروری برای دریافت پیام‌ها از طرف شما وجود ندارد: Briar باید خودش آن پیام‌ها را دریافت کند.

در دستگاه‌های Huawei و Xiaomi از شما خواسته می‌شود تا اقدامات بیشتری را انجام دهید تا Briar قادر به فعالیت در پس‌زمینه باشد. لطفا دستورالعمل را با دقت دنبال کنید.

افزودن یک مخاطب

پس از ایجاد حساب کاربری، لیست مخاطبین خالی را مشاهده خواهید کرد. برای افزودن مخاطب، دکمه مثبت (+) را فشار دهید. بسته به اینکه شخصی که می‌خواهید اضافه کنید نزدیک است یا نه، دو گزینه وجود دارد.

اگر شخصی که می‌خواهید اضافه کنید نزدیک است، «افزودن مخاطب نزدیک» را انتخاب کنید. اگر شخصی که می‌خواهید اضافه کنید نزدیک نیست و شما به اینترنت دسترسی دارید، «افزودن مخاطب از راه دور» را انتخاب کنید.

افزودن مخاطب نزدیک

وقتی «افزودن مخاطب نزدیک» را انتخاب می‌کنید، Briar برای اسکن کد QR مخاطب شما، اجازه‌ی استفاده از دوربین شما را می‌خواهد. Briar همچنین برای اتصال به مخاطب شما از طریق بلوتوث، اجازه‌ی دسترسی به موقعیت مکانی شما را خواهد خواست. Briar مکان شما را ذخیره نکرده، به اشتراک نگذاشته و یا آپلود نمی‌کند، اما این مجوز برای پیدا کردن دستگاه های بلوتوث نزدیک مورد نیاز است. در نهایت، Briar اجازه می‌خواهد بلوتوث را روشن کند و دستگاه شما را برای مدت کوتاهی برای دستگاه‌های بلوتوث اطراف قابل مشاهده کند.

پس از اعطای همه این مجوزها، Briar یک کد QR و صفحه دوربین را نشان می‌دهد. کد QR مخاطب خود را اسکن کنید و اجازه دهید که او کد شما را اسکن کند. پس از حدود ۳۰ ثانیه دستگاه‌های شما باید به یکدیگر متصل شوند و مخاطب شما باید به لیست مخاطبین شما اضافه شود.

اگر دستگاه‌های شما نتوانند به یکدیگر متصل شوند، هر دوی شما باید به لیست مخاطبین برگردید و فرآیند را دوباره شروع کنید.

افزودن مخاطب از راه دور

وقتی “افزودن مخاطب از راه دور” را انتخاب می کنید، Briar پیوندی را نشان می‌دهد که باید برای شخص مورد نظر خود ارسال کنید. می‌توانید پیوند را از طریق برنامه دیگری مانند سیگنال ارسال کنید. مخاطب شما همچنین باید پیوند خود را برای شما ارسال کند. پیوند مخاطب خود را جایگذاری کنید و یک نام مستعار برای او انتخاب کنید. اگر شما و مخاطبتان هر دو وارد Briar شده‌اید و هر دو به اینترنت دسترسی دارید، مخاطب شما باید ظرف چند دقیقه به لیست مخاطبین شما اضافه شود.

ارسال پیام

پس از افزودن اولین مخاطب خود، روی نام او در لیست مخاطبین ضربه بزنید تا اولین پیام شما ارسال شود. وقتی Briar از طریق اینترنت، Wi-Fi یا بلوتوث به مخاطب شما متصل شود، دایره کنار نام مخاطب شما سبز خواهد شد.

معرفی مخاطبان

می‌توانید از ویژگی معرفی برای معرفی مخاطبین خود به یکدیگر استفاده کنید تا مجبور نباشند شخصا برای اضافه کردن، یکدیگر را ملاقات کنند.

نوشتن پست وبلاگ

می‌توانید از ویژگی وبلاگ برای نوشتن پست‌هایی استفاده کنید که همه مخاطبین شما قادر به دیدن آن باشند. همچنین می‌توانید پست‌های دیگران را مجددا بلاگ کنید تا همه مخاطبینتان آن‌ها را ببینند.

به خاطر داشته باشید که نمی‌توانید پست‌های وبلاگ را پس از ارسال حذف کنید.

ایجاد تالار گفتگو

می توانید از ویژگی تالار گفتگو برای ایجاد بحث‌های گروهی و دعوت از مخاطبین خود برای پیوستن استفاده کنید. هر کسی که به یک تالار گفتگو تعلق دارد می‌تواند مخاطبین خود را برای پیوستن دعوت کند.

به صورت آفلاین ارتباط برقرار کنید

برد بلوتوث و Wi-Fi بسته به موانع حدود ۱۰ متر است. واضح است که این برای برقراری ارتباط در یک شهر یا حتی یک ساختمان بزرگ کافی نیست. بنابراین وقتی Briar پیامی را از یک مخاطب نزدیک دریافت می‌کند، پیام را ذخیره می‌کند و بعدا وقتی مخاطبین دیگر در محدوده قرار گرفتند (مثلا وقتی از یک مکان به مکان دیگر حرکت می‌کنید) می‌تواند پیام را به آن‌ها منتقل کند.

لطفا توجه داشته باشید که Briar فقط پیام‌ها را با مخاطبین شما همگام می‌کند، نه با غریبه‌های مجاور که Briar را اجرا کرده‌اند. همچنین فقط پیام‌هایی را را به مخاطب شما همگام‌سازی می‌کند که شما برای اشتراک گذاری انتخاب کرده اید. برای مثال، اگر مخاطبین X و Y خود را دعوت کنید تا به یک انجمن بپیوندند و آن‌ها قبول کنند، پیام‌های موجود در آن انجمن هر زمان که در محدوده باشند با X یا Y همگام‌سازی می‌شوند. بنابراین می‌توانید پیام‌های انجمن را از X در یک مکان دریافت کنید، به مکان دیگری سفر کنید و آن پیام‌ها را به Y تحویل دهید.

اما پیام‌های خصوصی اینطور کار نمی‌کند: آن‌ها فقط به طور مستقیم بین فرستنده و گیرنده همگام می‌شوند.

به مخاطبین خود به صورت آفلاین متصل شوید

هنگامی که با یکی از مخاطبین Briar خود ملاقات می‌کنید، می‌توانید از ویژگی “اتصال از طریق بلوتوث” در صفحه مکالمه برای اتصال بلوتوثی بین دستگاه‌های خود استفاده کنید. پس از انجام این کار، یک بار دستگاه‌های شما باید در آینده به طور خودکار متصل شوند، اما این عمل ممکن است یک یا دو دقیقه بعد از قرار گرفتن مخاطب شما در محدوده به طول بیانجامد. اگر نمی‌خواهید منتظر بمانید، می‌توانید دوباره از ویژگی “اتصال از طریق بلوتوث” استفاده کنید تا اتصال سریع برقرار گردد.

اگر گروهی از افراد در محدوده Wi-Fi بخواهند با هم ارتباط برقرار کنند، ایجاد یک Wi-Fi hotspot در تلفن یک نفر می‌تواند مفید باشد. حتی اگر Hotspot دسترسی به اینترنت نداشته باشد، Briar می‌تواند از آن برای برقراری ارتباط با مخاطبینی که به همان Hotspot متصل هستند استفاده کند.

اگر حمل تلفن از جایی به مکان دیگر بسیار خطرناک است (مثلا پست‌های بازرسی)، می‌توانید پیام‌های رمزگذاری شده را با استفاده از یک USB یا کارت SD همگام سازی کنید تا بتوانید آن‌ها را با احتیاط بیشتری حمل کنید.

برای ارتباط آفلاین از تالار گفتگو استفاده کنید

تالار گفتگو راه خوبی برای گروهی از افراد است تا بتوانند بدون دسترسی به اینترنت در تماس باشند. برای اطمینان از همگام‌سازی پست‌های تالار گفتگو بین همه اعضای تالار گفتگو، همه اعضا را معرفی کنید تا مخاطب شوند و مطمئن شوید که همه افراد، دیگران را به انجمن دعوت می‌کنند و دعوت‌ها را می‌پذیرند، حتی اگر قبلا متعلق به تالار گفتگو باشند. با این کار اطمینان حاصل خواهید کرد که هر زمان که دو عضو در محدوده بلوتوث یا Wi-Fi قرار دارند می‌توانند پیام‌هایی را که دریافت کرده‌اند همگام کنند.

به اشتراک‌گذاری برنامه

اگر فردی در گروه شما نیاز به نصب Briar دارد و دسترسی به اینترنت ندارد، می‌توانید با انتخاب «اشتراک‌گذاری این برنامه به‌صورت آفلاین» از منوی اصلی Briar، برنامه را با او به اشتراک بگذارید. این یک نقطه اتصال Wi-Fi بدون دسترسی به اینترنت ایجاد می‌کند که در آن می‌توانند برنامه را از دستگاه شما دانلود کنند.

صرفه‌جویی در مصرف باتری و داده

Briar از باتری و داده‌های زیادی برای اتصال به مخاطبین شما از طریق اینترنت استفاده می‌کند. بنابراین اگر در حال حرکت هستید، به خصوص اگر داده تلفن همراه شما محدود است، باید در نظر داشته باشید که آیا باید از Briar برای ارتباطات آنلاین و آفلاین استفاده کنید یا این‌که بهتر است از چیزی مانند سیگنال برای ارتباطات آنلاین استفاده کنید و از Briar در زمانی که آفلاین هستید استفاده کنید. می‌توانید در مورد زمانی از روز توافق کنید که شما و مخاطبینتان در Briar آنلاین باشید و بقیه زمان آن را آفلاین بمانید.

با انتخاب «تنظیمات» و سپس «اتصالات» از منوی اصلی Briar، می‌توانید استفاده Briar از اینترنت را کنترل کنید. همچنین گزینه‌هایی برای اتصال به اینترنت فقط هنگام شارژ یا فقط در صورت اتصال به Wi-Fi برای صرفه‌جویی در باتری و داده وجود دارد.

ارسال بازخورد

آیا این راهنما مفید بود؟ آیا چیزی وجود دارد که باید اضافه، حذف، یا واضح‌تر شود؟ آیا برنامه همانطور که انتظار داشتید کار کرد؟

لطفا با انتخاب «ارسال بازخورد» از منوی اصلی Briar، بازخورد خود را به صورت ناشناس ارسال کنید. اگر به اینترنت دسترسی ندارید، بازخورد شما ذخیره و دفعه بعد که آنلاین هستید ارسال خواهد شد.

شما می‌توانید بازخورد خود را به contact@briarproject.org ارسال کنید.