Tłumaczenia

Spis Treści

Instrukcja obsługi Briar

Czym jest Briar?

Briar to aplikacja do przesyłania wiadomości zaprojektowana z myślą o aktywistach, dziennikarzach i wszystkich innych osobach, które potrzebują bezpiecznego, łatwego i solidnego sposobu komunikacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych aplikacji, Briar nie opiera się na centralnym serwerze - wiadomości są synchronizowane bezpośrednio między urządzeniami użytkowników. Jeśli Internet nie działa, Briar może synchronizować się przez Bluetooth lub sieć Wi-Fi, zapewniając przepływ informacji w sytuacjach kryzysowych. Jeśli internet jest włączony, Briar może synchronizować się za pośrednictwem sieci Tor, chroniąc użytkowników i ich kontakty przed inwigilacją.

Instalacja

Briar jest dostępny w Google Play dla urządzeń z zainstalowanym systemem Android

Porada: Jeśli nie jesteś pewien czy posiadasz urządzenie z Androidem, sprawdź czy ma aplikację Google Play. Jeśli ma to działa na Androidzie.

Jeśli posiadasz urządzenie z Androidem, ale wolisz nie używać Google Play, strona internetowa Briar posiada instrukcje instalacji aplikacji przez F-Droid lub bezpośrednie pobranie.

Tworzenie Konta

Tworzenie konta

Przy pierwszym otwarciu Briar zostaniesz poproszony o utworzenie konta. Możesz wybrać dowolny pseudonim i hasło. Hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków i być trudne do odgadnięcia.

Uwaga: Twoje konto Briar jest bezpiecznie przechowywane na Twoim urządzeniu, a nie w chmurze. Jeśli odinstalujesz Briar lub zapomnisz hasła, nie ma możliwości odzyskania konta.

Dotknij “Utwórz konto”. Po utworzeniu konta zostaniesz przeniesiony do listy kontaktów.

Dodawanie Kontaktów

Opcje dodawania kontaktu

Aby dodać kontakt, stuknij ikonę plusa w prawym dolnym rogu listy kontaktów.

Wybierz jedną z dwóch opcji.

Dodaj kontakt na odległość

Dodawanie kontaktu na odległość

Skopiuj link briar:// i wyślij go do osoby, którą chcesz dodać. Możesz również użyć przycisku „Udostępnij”, aby wybrać aplikację do wysłania linku.

W poniższym polu tekstowym wklej link otrzymany od osoby, którą chcesz dodać. Kliknij „Kontynuuj” i wybierz pseudonim dla nowego kontaktu.

Następnie zobaczysz ekran „Oczekujące prośby o kontakt” informujący o stanie każdego oczekującego kontaktu. Briar będzie próbował regularnie łączyć się z Twoim kontaktem, aby go dodać.

Gdy połączenie się powiedzie, zostaniecie dodani do swoich list kontaktów. Gratulacje! Jesteś gotowy do bezpiecznej komunikacji.

Jeśli Briar nie może połączyć się z Twoim kontaktem po 48 godzinach, na liście oczekujących kontaktów pojawi się komunikat „Dodawanie kontaktu nie powiodło się”. Każdy z was powinien usunąć oczekujący kontakt z listy i ponownie dodać swoje linki.

Oczekujące kontakty

Dodaj kontakt w pobliżu

Dodawanie kontaktu, krok 1

Innym sposobem dodania kontaktu jest spotkanie się z osobą, którą chcesz dodać. Każdy z was zeskanuje kod QR z ekranu drugiej osoby. Gwarantuje to, że łączysz się z właściwą osobą, więc nikt inny nie może podszywać się pod Ciebie ani czytać Twoich wiadomości.

Dotknij „Kontynuuj”, gdy będziesz gotowy do rozpoczęcia.

Dodawanie kontaktu, krok 2

Musisz widzieć kod QR twojego kontaktu w całości na Twoim ekranie. Być może trzeba będzie poczekać kilka sekund, aż aparat ustawi ostrość.

Gdy aparat zeskanuje kod QR, zobaczysz komunikat „Oczekiwanie aż kontakt zeskanuje kod i połączy się”. Teraz Twój kontakt powinien zeskanować Twój kod QR.

Lista kontaktów pokazująca nowo dodany kontakt

Twoje urządzenia wymienią informacje i po kilku sekundach zostaniecie dodani do swoich list kontaktów. Gratulacje! Jesteś gotowy do bezpiecznej komunikacji.

Wiadomości

Rozmowa w prywatnej wiadomości

Aby wysłać wiadomość prywatną, naciśnij nazwę kontaktu na liście kontaktów.

Wskazówka: wszystkie wiadomości w Briar są w pełni zaszyfrowane (end-to-end encryption), więc nikt inny nie może ich przeczytać.

Jeśli Twój kontakt jest w trybie offline, wiadomość zostanie dostarczona następnym razem, gdy obaj będziecie w trybie online.

Przedstawianie kontaktów

Rozpoczęcie przedstawiania

Możesz przedstawić sobie twoje kontakty poprzez Briar. Dzięki temu mogą stać się kontaktami bez konieczności spotykania się. Aby rozpocząć przedstawienie, dotknij nazwy kontaktu na liście kontaktów i wybierz z menu opcję „Wykonaj przedstawienie”.

Wybór drugiego kontaktu

Następnie wybierz inny kontakt, który chcesz przedstawić.

Dodawanie wiadomości do obu kontaktów

Dodaj opcjonalną wiadomość do kontaktów, a następnie dotknij „Wykonaj przedstawienie”.

Prośba o przedstawienie

Twoje kontakty zobaczą komunikat z pytaniem, czy akceptują przedstawienie. Jeśli oba je zaakceptują, zostaną dodani do swoich list kontaktów i będą mogli bezpiecznie się komunikować.

Grupy prywatne

Główne menu pokazujące wybraną funkcję grup prywatnych

Możesz używać Briar do czatów grupowych ze swoimi kontaktami. Aby utworzyć grupę, otwórz menu główne i wybierz „Grupy prywatne”. Otworzy się lista grup prywatnych. Dotknij ikonę plusa, aby utworzyć nową grupę.

Tworzenie grupy prywatnej, krok 1

Wybierz nazwę dla swojej grupy, a następnie dotknij „Utwórz grupę”.

Tworzenie prywatnej grupy, krok 2

Następnie wybierz kontakty, które chcesz zaprosić do dołączenia do grupy. Po zakończeniu naciśnij ikonę znacznika wyboru.

Tworzenie prywatnej grupy, krok 3

Dodaj opcjonalną wiadomość do wybranych kontaktów, a następnie dotknij „Wyślij zaproszenie”. Kontakty zobaczą wiadomość z zaproszeniem do dołączenia.

Lista grup prywatnych pokazująca nowo utworzoną grupę  

Nowa grupa zostanie dodana do Twojej listy grup prywatnych. Ta lista pokazuje wszystkie grupy, do których należysz.

Rozmowa w grupie prywatnej

Wiadomości w grupach prywatnych są zorganizowane w wątki. Każdy członek może odpowiedzieć na wiadomość lub rozpocząć nowy wątek.

Tylko twórca grupy może zapraszać nowych członków. Każdy członek może opuścić grupę. Jeśli twórca odejdzie, grupa zostaje rozwiązana.

Fora

Główne menu pokazujące wybraną funkcję forów

Forum to rozmowa publiczna. W przeciwieństwie do grupy prywatnej każdy, kto dołącza do forum, może zapraszać własne kontakty.

Aby utworzyć forum, otwórz menu główne i wybierz “Fora”. Otworzy się lista forum. Dotknij ikonę plusa, aby utworzyć nowe forum.

Tworzenie forum

Wybierz nazwę swojego forum, a następnie dotknij „Utwórz forum”.

Lista forum pokazująca nowo utworzone forum

Nowe forum zostanie dodane do Twojej listy forum. Ta lista pokazuje wszystkie fora, do których należysz.

Udostępnianie forum, krok 1

Aby udostępnić forum swoim kontaktom, otwórz forum, a następnie wybierz ikonę udostępniania.

Udostępnianie forum, krok 2

Następnie wybierz kontakty, którym chcesz udostępnić forum. Po zakończeniu naciśnij ikonę znacznika wyboru.

Udostępnianie forum, krok 3

Dodaj opcjonalną wiadomość do wybranych kontaktów, a następnie wybierz „Udostępnij forum”. Kontakty zobaczą wiadomość z zaproszeniem do dołączenia.

Rozmowa na forum 

Wiadomości na forach są zorganizowane w wątkach. Każdy członek może odpowiedzieć na wiadomość lub rozpocząć nowy wątek.

Każdy członek forum może zapraszać nowych członków, a każdy członek, w tym twórca, może opuścić forum. Forum istnieje do momentu odejścia ostatniego członka.

Blogi

Główne menu pokazujące wybraną funkcję blogów

Twoje konto Briar ma wbudowany blog. Możesz go używać do publikowania wiadomości i aktualizacji o swoim życiu. Twój blog jest automatycznie udostępniany Twoim kontaktom, a ich blogi są udostępniane Tobie.

Aby przeczytać blogi swoich kontaktów lub napisać post, otwórz menu główne i wybierz „Blogi”.

Pisanie posta na blogu, krok 1

Aby napisać post, dotknij ikony pióra u góry kanału bloga.

Pisanie posta na blogu, krok 2

Napisz swój post i naciśnij „Opublikuj”.

Kanał bloga pokazujący nowo utworzony post

Twój nowy post pojawi się w kanale bloga.

Podanie dalej posta na blogu, krok 1

Aby podać dalej post na blogu, dotknij ikony podania dalej w rogu posta.

Podanie dalej posta na blogu, krok 2

Dodaj opcjonalny komentarz i kliknij „Podaj dalej”.

Podanie dalej posta na blogu, krok 3

Podany dalej post pojawi się w kanale bloga wraz z załączonym komentarzem.

Feedy RSS

.Możesz używać Briar do czytania dowolnego bloga lub witryny z wiadomościami, która publikuje kanał RSS. Artykuły są pobierane za pośrednictwem Tora, aby chronić Twoją prywatność. Możesz podawać dalej i komentować artykuły z kanałów RSS, tak jak w przypadku postów na blogu

Wskazówka: RSS to sposób na publikowanie artykułów w witrynach internetowych w formie łatwej do ponownego opublikowania.

Importowanie kanału RSS, krok 1

Aby zaimportować kanał RSS, otwórz kanał bloga i wybierz z menu opcję „Importuj kanał RSS”.

Importowanie kanału RSS, krok 2

Wprowadź adres URL kanału RSS i dotknij „Importuj”. Artykuły zostaną pobrane i dodane do kanału bloga. Może to potrwać kilka minut.

Kanał bloga pokazujący nowo zaimportowany artykuł RSS

Gdy zostaną opublikowane nowe artykuły, Briar pobierze je automatycznie. Zaimportowane artykuły nie są udostępniane Twoim kontaktom, chyba że zdecydujesz się je podać dalej na blogu.

Zarządzanie kanałami RSS, krok 1

Aby zarządzać kanałami RSS, otwórz kanał bloga i wybierz z menu opcję „Zarządzaj kanałami RSS”.

Zarządzanie kanałami RSS, krok 2

Naciśnij ikonę kosza, aby usunąć kanał. Zaimportowane artykuły zostaną usunięte z kanału bloga, z wyjątkiem artykułów, które podałeś dalej na blogu.

Usuwanie kontaktów

Usuwanie kontaktu

Aby usunąć kontakt, dotknij nazwę kontaktu na liście kontaktów i wybierz z menu opcję „Usuń kontakt”.

Wskazówka: aby chronić Twoją prywatność, kontakt nie zostanie powiadomiony o jego usunięciu. Od teraz będzie widzieć Twój status jako niepodłączony (offline).

Ustawienia

Lista ustawień

Aby znaleźć ustawienia, otwórz menu główne i wybierz „Ustawienia”. Tutaj możesz dostosować swojego Briar.

Motyw

Menu główne w ciemnym motywie

Możesz zmienić schemat kolorów używany przez Briar:

  • Jasny: Briar użyje jasnych kolorów.
  • Ciemny: Briar użyje ciemnych kolorów.
  • Automatyczny: Briar zmieni swój schemat kolorów w zależności od pory dnia.
  • Domyślny systemu: Briar użyje systemowego schematu kolorów.

Połącz przez Internet (Tor)

Sekcja „Sieci” na ekranie ustawień

Wskazówka: Briar używa Tora do łączenia się z internetem. Tor to sieć komputerów prowadzona przez wolontariuszy na całym świecie, aby pomóc ludziom uzyskać dostęp do Internetu prywatnie i bez cenzury. „Mosty” to komputery, które mogą pomóc Ci połączyć się z Torem, jeśli blokuje go Twój rząd lub dostawca Internetu.

Możesz kontrolować sposób, w jaki Briar łączy się z Internetem:

  • Automatycznie na podstawie lokalizacji: Briar wybierze sposób połączenia na podstawie Twojej bieżącej lokalizacji.
  • Używaj Tora bez mostów: Briar połączy się z Torem bez używania mostów.
  • Używaj Tora z mostami: Briar użyje mostów do łączenia się z Torem.
  • Nie łącz: Briar w ogóle nie połączy się z internetem.

Użyj danych komórkowych

Możesz kontrolować, czy Briar używa danych komórkowych. Jeśli wyłączysz komórkową transmisję danych, Briar będzie korzystać z internetu tylko wtedy, gdy masz połączenie z Wi-Fi.

Łącz przez Internet (Tor) tylko podczas ładowania

Możesz kontrolować, czy Briar korzysta z Internetu, gdy Twoje urządzenie jest zasilane z baterii. Jeśli włączysz to ustawienie, Briar będzie korzystać z internetu tylko wtedy, gdy urządzenie jest podłączone do zasilania.

Blokada Ekranu

Sekcja „Zabezpieczenia” na ekranie ustawień

Wskazówka: Ta funkcja nie jest dostępna w systemie Android w wersji 4.

Aby chronić swoją prywatność, gdy inne osoby korzystają z Twojego urządzenia, możesz zablokować Briar bez wylogowywania się. Uniemożliwia to korzystanie z Briar, dopóki nie wprowadzisz: kodu PIN, wzoru lub hasła.

Briar używa tego samego kodu PIN, wzoru lub hasła, których zwykle używasz do odblokowywania urządzenia, więc to ustawienie zostanie wyłączone (wyszarzone), jeśli nie wybrałeś jeszcze kodu PIN, wzoru ani hasła. Możesz użyć aplikacji Ustawienia na swoim urządzeniu, aby wybrać jedną z opcji zabezpieczeń.

Główne menu z opcją „Zablokuj aplikację”

Gdy ustawienie blokady ekranu jest włączone, opcja „Zablokuj aplikację” zostanie dodana do głównego menu Briar. Możesz użyć tej opcji, aby zablokować Briar bez wylogowywania.

Odblokowywanie Briar

Gdy Briar jest zablokowany, zostaniesz poproszony o podanie kodu PIN, wzoru lub hasła, aby go odblokować.

Limit czasu nieaktywności blokady ekranu

Wskazówka: Ta funkcja nie jest dostępna w systemie Android w wersji 4.

Możesz wybrać automatyczne zablokowanie Briara, gdy nie był używany przez pewien czas.